Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Burada öncelikle bir sınıflama yapmak gerekirse protezi 3 bölümde inceleyebiliriz: 

1)Sabit protezler

a.porselen kronlar – köprüler

b.metalsiz estetik porselenler

c.postcore(dişin içine çivi uygulanır) protezler

2)Hareketli protezler

a.tam damak protezleri

b.bölümlü protezler

c.hassas tutuculu protezler

d.overdenture protezler ( dişlerin köklerinden faydalanılır 

3)İmplant üstü protezler

a.İmplant üstü hareketli protezler

b.İmplant üstü sabit protezler

KRON VE KÖPRÜ RESTORASYONLAR:

Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takım koşulların var olması gereklidir. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansta işlem tamamlanır. 

Protezin metal destekli seramik (porselen), metalsiz seramik (porselen), porselen laminate olmak üzere çeşitleri vardır.

Sabit protezlerde klasik ve günümüze kadar uygulanan yöntemlerde, protez oluşturulurken altyapı olarak metallerin dayanıklılığından, üst yapı olarak da seramiğin estetiğinden faydalanılmıştır. Bu yöntem halen kullanılır olmakla birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit protez uygulamaları da artık klinik çözümlere eklenmiştir. 

Kron hangi dişlere yapılır?

-Çürük veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan, 

-Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişlere, 

-Şekil bozukluğu olan dişlere, 

-Zayıf kanal tedavisi görmüş dişlere (dişlerin kırılmasını önlemek için), 

-İmplant üzerine 

Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.

Kaplamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafından destek olarak alınacak dişler şekillendirilip ayni işlemler gerçekleştirilerek yapılır.

Eksik dişlerin yerine protez yapılmazsa ne olur?

Köprü yapılmadığı takdirde hastanın komşu dişleri ve diğer çenedeki karşıt dişi, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan diş kapanışı çürüklere ve diş kayıplarına yol açar.

Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant ya da köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Diş eksikliği ve yerine protez yapılmaması sonucu ortaya çıkan diğer problemler ise, çiğneme eksikliği ile ortaya çıkan sindirim bozuklukları ve hastalıklardır. Kayıp dişin konumuna göre konuşma bozuklukları ve estetik sorunlar olarak sayabiliriz.

Protez yapılması hastaya ne fayda sağlar?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya ayni zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. 

Protez uygulamalarıyla kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır.

Bu da fonksiyonel bozuklukların yani sıra, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasına neden olur. 

Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron veya köprü adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. 

Bir sabit protezde altyapı olarak standart metal veya değerli metal alaşımlar kullanılabilir.